RS/GA
A.net/GA
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Washington-wilkes High School Track & Field and Cross Country - Washington, Georgia
you RUN the place
304 Gordon Street, Washington, Georgia, 30673, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
News
Write News
RSS Feed
Folders
2009 - (1 articles)
2012 - (2 articles)
2013 - (2 articles)
2014 - (1 articles)
2015 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
2
All
2
2012 Results - Georgia GHSA Outdoor State Championships
May 12th 2012, 11:22pm
2012 Results - Georgia Class 1 East Sectional Track and Field Championships
Apr 28th 2012, 6:44pm
Search
2012 Results - Georgia Class 1 East Sectional Track and Field Championships
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Apr 28th 2012, 6:44pm
Comments
Georgia Class 1 East Sectional Track and Field Championships
- Apr 28, 2012
GA, US
« Filter Results by Team: »
Aquinas
Athens Academy
Athens Christian
Atkinson County
Bacon County
Bryan County
Calvary Baptist Day
Charlton County
Claxton
Clinch County
Commerce
Emanuel County Institute
George Walton Comp
Georgia Military Greene
Hancock Central
Irwin County
Jenkins County
Johnson County
Lanier County
Lincoln County
Metter
Portal
Prince Avenue Christian
Riverside Military
Savannah Christian Prep
Savannah Country Day
Social Circle
Taliaferro County
Tallulah Falls
Telfair County
Treutlen
Turner County
Twiggs County
Warren County
Washington-Wilkes
Wheeler County
Wilkinson County
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
110h
|
300h
|
4x100m
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
100h
|
300h
|
4x100m
|
4x400m
|
Shot
|
Discus
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
Mens 100m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Myrick, Jalen
Savannah Christi
10.76
nwi
1
2
Adams, Casey
Hancock Central
11.02
nwi
2
3
Peterson, Ryan
Irwin County
11.34
nwi
2
4
Butts, Tre
Twiggs County
11.36
nwi
2
5
Foster, Shaquille
Turner County
11.40
nwi
1
6
Jones, Markel
Georgia Military
11.42
nwi
1
7
Robinson, Jeremy
Twiggs County
11.43
nwi
2
8
Parrish, Justin
Metter
11.53
nwi
2
9
Ramsey, Terrick
Commerce
11.57
nwi
1
10
Love, Raekwon
Bryan County
11.60
nwi
2
11
Elder, Jeremy
Social Circle
11.62
nwi
2
12
Williams, Terry
Wheeler County
11.64
nwi
1
13
Terrell, Marquez
Athens Academy
11.77
nwi
1
14
Mackey, Rayshawn
Telfair County
11.79
nwi
1
15
Bolden, Gage
Riverside Milita
12.00
nwi
1
--
Wilson, Jamadre
Irwin County
DQ
nwi
2
Mens 200m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Myrick, Jalen
Savannah Christi
22.15
nwi
2
2
Reynolds, Senate
Hancock Central
22.82
nwi
1
3
Foster, Shaquille
Turner County
23.00
nwi
1
4
Butts, Tre
Twiggs County
23.04
nwi
2
5
Govan, Nardo
Savannah Christi
23.26
nwi
1
6
Peterson, Ryan
Irwin County
23.29
nwi
1
7
Jones, Sherrod
Lincoln County
23.36
nwi
1
8
Parrish, Justin
Metter
23.46
nwi
2
9
Turner, Jalen
Washington-Wilke
23.49
nwi
2
10
Benefield, Adrian
Charlton County
23.64
nwi
2
11
Farriba, Rob
Prince Avenue Ch
23.74
nwi
1
12
Elder, Jeremy
Social Circle
23.76
nwi
1
13
McMillian, Thomas
Commerce
24.14
nwi
1
14
Byrd, Desmon
Bryan County
24.19
nwi
2
15
Lewis, Hayden
Prince Avenue Ch
24.55
nwi
2
--
Wright, Greg
Bacon County
DQ
nwi
2
Mens 400m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Valentine, Tevin
Claxton
51.12
2
2
Morris, Dequante
Hancock Central
51.19
1
3
Williams, Demarcus
Turner County
51.44
2
4
Smith, Dionte
Charlton County
51.75
1
5
Brooks, Justin
Athens Christian
51.87
2
6
Buckner, Torrie
Jenkins County
52.02
1
7
Johnson, Andrevious
Twiggs County
52.30
1
7
Heard, DeQuan
Washington-Wilke
52.30
1
9
Simmons, Quinton
Metter
52.77
2
10
Hill, Freddie
Lanier County
52.98
1
11
McMillian, Thomas
Commerce
53.31
2
12
Payne, Taylor
Georgia Military
53.37
1
13
Ramsey, Dekerrio
Commerce
53.59
2
14
Williams, Keeman
Claxton
53.78
2
15
Holley, Malik
Turner County
55.00
1
Mens 800m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hayes, Will
Athens Christian
1:59.59
1
2
Dwyer, Henry
Athens Academy
2:01.90
1
3
Raggae, Jihad
Washington-Wilke
2:03.15
2
4
McNeill, Morgan
George Walton Co
2:05.16
2
5
Buckner, Torrie
Jenkins County
2:05.25
2
6
Echols, John
Athens Christian
2:07.02
1
7
Smith, Dionte
Charlton County
2:08.76
2
8
Brewton, Victor
Claxton
2:09.04
1
9
Franklin, Deonte'
Hancock Central
2:09.60
1
10
Bell, Rickey
Telfair County
2:10.89
2
11
Richardson, Deondray
Claxton
2:15.07
1
12
Buchanan, Montadious
Turner County
2:15.48
2
13
Jones, Justin
Bryan County
2:21.89
1
14
Jefferson, Bradley
Washington-Wilke
2:22.92
2
15
Gamble, Luke
Irwin County
2:27.84
1
Mens 1600m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jenkins, Josiah
Athens Christian
4:34.35
1
2
Crymes, Kurt
Athens Academy
4:50.23
1
3
Bishoff, Morgan
Athens Christian
4:51.43
1
4
Dwyer, Henry
Athens Academy
4:51.98
1
5
Brannen, Mark
Jenkins County
4:52.43
1
6
Buckner, Darrien
Jenkins County
4:56.65
1
7
McCormack, Michael
Aquinas
4:56.89
1
8
Cooper, Josh
Aquinas
5:03.69
1
9
Fields, Jabari
Bryan County
5:09.57
1
10
Archer, Will
Georgia Military
5:09.95
1
11
Richardson, Deondray
Claxton
5:13.15
1
12
Frager, Quintavious
Turner County
5:18.21
1
13
Pennington, Tyler
Georgia Military
5:20.95
1
14
Bledsoe, Robert
Irwin County
5:23.53
1
15
Nelson, Keyshon
Turner County
5:38.61
1
Mens 3200m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jenkins, Josiah
Athens Christian
10:17.88
1
2
Crymes, Kurt
Athens Academy
10:34.96
1
3
Bishoff, Morgan
Athens Christian
10:42.88
1
4
Hearn, Adam
Athens Academy
10:45.40
1
5
Brannen, Mark
Jenkins County
10:50.90
1
6
McCormack, Michael
Aquinas
10:51.49
1
7
Buckner, Darrien
Jenkins County
11:09.50
1
8
Cooper, Josh
Aquinas
11:09.64
1
9
Coker, Ryne
Savannah Christi
11:40.65
1
10
Savage, John
Georgia Military
11:40.85
1
11
Fields, Jabari
Bryan County
11:50.75
1
12
Perez, Ishmael
Atkinson County
11:50.80
1
13
Bledsoe, Robert
Irwin County
11:59.22
1
14
Lopez, Jaime
Atkinson County
12:12.31
1
15
Banks, Gabriel
Turner County
12:28.89
1
16
Johnson, Antonio
Hancock Central
12:33.98
1
Mens 110m Hurdles Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Wilson, Jabari
Warren County
14.70
nwi
1
2
Ellison, Justin
Emanuel County I
15.95
nwi
2
3
Williams, Ed'Ricus
Warren County
16.13
nwi
1
4
Carruth, Tae
Athens Christian
16.23
nwi
2
5
Scott, Deonta
Metter
16.37
nwi
2
6
Martinez, Christos
Athens Christian
16.88
nwi
1
7
Moran, Dezmond
Jenkins County
17.13
nwi
2
8
Horton, Ryan
Bryan County
17.32
nwi
2
9
Sweeney, Thomas
Commerce
17.50
nwi
1
10
Ruhl, Ethan
Athens Academy
17.54
nwi
1
11
Young, Javontate
Turner County
17.71
nwi
2
12
Linton, Marquavious
Atkinson County
19.05
nwi
1
13
Thomas, Tamarcus
Hancock Central
19.09
nwi
1
14
Hall, Mikevion
Turner County
19.11
nwi
2
15
Franklin, Jalen
Lincoln County
20.42
nwi
2
Mens 300m Hurdles Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Scott, Deonta
Metter
41.59
1
2
Dill, Brandon
Washington-Wilke
42.11
1
3
Wilson, Jabari
Warren County
42.72
2
4
Martinez, Christos
Athens Christian
42.90
2
5
Mincey, Shavez
Claxton
43.04
1
6
Jones, Naquan
Twiggs County
43.13
1
7
Wagner, James
Prince Avenue Ch
43.14
1
8
Horton, Ryan
Bryan County
43.48
2
9
Young, Javontate
Turner County
43.79
1
10
Christian, Marquise
Athens Christian
43.84
2
11
Sweeney, Thomas
Commerce
44.26
2
12
Pruitt, Jeffery
Bacon County
44.58
1
13
Credeur, Evan
Claxton
45.38
2
14
Martin, Debre
Hancock Central
45.47
2
--
Bell, Ricky
Telfair County
DNF
1
Mens 4x100m Relay Class A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Reynolds
,
Adams
,
Mayweath
,
Culver
Hancock Central
42.67
1
2
Little
,
Walton
,
Ramsey
,
Ramsey
Commerce
43.55
2
3
Govan
,
Pinyan
,
Wilson
,
Austin
Savannah Christi
43.63
1
4
Mason
,
Gregory
,
Scott
,
Parrish
Metter
43.88
2
5
Morris
,
Brown
,
Little
,
Lundy
Hancock Central
44.14
1
6
Martin
,
Williams
,
Lamb
,
Foster
Turner County
44.32
2
7
Smith
,
Young
,
Heard
,
Turner
Washington-Wilke
44.38
1
8
Johnson
,
Robinson
,
Wilmore
,
Butts
Twiggs County
44.46
2
9
Johnson
,
Peterson
,
Merritt
,
Wilson
Irwin County
44.64
2
10
Doster
,
Farriba
,
Lewis
,
Mattox
Prince Avenue Ch
44.71
1
11
Holley
,
Young
,
Cole
,
Chevers
Turner County
44.81
1
12
Minis
,
Harris
,
Dixon
,
Love
Bryan County
45.03
2
13
Bolden
,
Edwards
,
McGordon
,
Jones
Riverside Milita
45.64
1
14
Williams
,
Chapman
,
Parker
,
Chapman
Wheeler County
46.39
2
Mens 4x400m Relay Class A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Valentin
,
Mincey
,
Brewton
,
Richards
Claxton
3:31.81
2
2
Mason
,
Scott
,
Parrish
,
Simmons
Metter
3:33.08
2
3
Williams
,
Buchanan
,
Daniels
,
Frager
Turner County
3:33.78
1
4
Morris
,
Culver
,
Franklin
,
Lundy
Hancock Central
3:35.24
1
5
Jones
,
Payne
,
Brisco
,
Bradley
Georgia Military
3:35.67
1
6
Johnson
,
Hudson
,
Sutton
,
Williams
Emanuel County I
3:36.01
1
7
Marshbur
,
Terrell
,
Hill
,
Dwyer
Athens Academy
3:38.89
2
8
Reyes
,
Buckner
,
Moran
,
Sapp
Jenkins County
3:42.10
2
9
Bolden
,
LeCave
,
Uzoije
,
Toney
Riverside Milita
3:44.03
1
10
Davis
,
Farriba
,
Lewis
,
Moorman
Prince Avenue Ch
3:44.16
2
11
Ramsey
,
Walton
,
Little
,
McMillia
Commerce
3:47.00
2
12
Holley
,
Lowe
,
Young
,
Martin
Turner County
3:53.53
1
13
Walters
,
Smith
,
Herringt
,
Tarpley
Charlton County
3:54.55
2
--
Dill
,
Young
,
Heard
,
Raggae
Washington-Wilke
DQ
1
Mens Shot Put Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pickerell, Jordan
Athens Christian
55-07.00
(16.94m)
1
2
Deloach, James
Jenkins County
49-06.00
(15.09m)
1
3
Taylor, Jonathon
Jenkins County
48-04.00
(14.73m)
1
4
Govan, Nardo
Savannah Christi
47-11.00
(14.61m)
1
5
Eason, Micah
Commerce
46-11.75
(14.32m)
1
6
Lockley, Joe
Portal
43-08.00
(13.31m)
1
7
Marshburn, Bobby
Athens Academy
43-04.50
(13.22m)
1
8
Billingsley, K J
Irwin County
43-03.75
(13.20m)
1
9
Chevers, Dylan
Turner County
42-11.25
(13.09m)
1
10
Alexander, Melvin
Hancock Central
42-00.50
(12.81m)
1
11
Galmer, Montez
Turner County
41-00.25
(12.50m)
1
12
Edwards, Marlan
Riverside Milita
41-00.00
(12.50m)
1
13
Ruff, Patrell
Hancock Central
35-05.00
(10.80m)
1
14
Wetherington, Dalton
Lincoln County
35-01.50
(10.71m)
1
Mens Discus Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Govan, Nardo
Savannah Christi
150-11
(46.00m)
1
2
Ruggiers, Joseph
Athens Christian
145-08
(44.40m)
1
3
Chevers, Dylan
Turner County
142-09
(43.51m)
1
4
Deloach, James
Jenkins County
136-00
(41.45m)
1
5
Love, Chakez
Claxton
129-07
(39.50m)
1
6
Dembele, Karim
Tallulah Falls
123-10
(37.74m)
1
7
Marshburn, Bobby
Athens Academy
115-00
(35.05m)
1
8
Heath, Marquez
Taliaferro Count
113-01
(34.47m)
1
9
Wetherington, Dalton
Lincoln County
113-01
(34.47m)
1
10
Pickerell, Jordan
Athens Christian
110-05
(33.66m)
1
11
Cribb, Levi
Charlton County
106-07
(32.49m)
1
12
Nails, Caleb
Bacon County
104-11
(31.98m)
1
13
Wright, Greg
Bacon County
100-11
(30.76m)
1
14
Walton, Gold
Washington-Wilke
99-11
(30.45m)
1
Mens High Jump Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Williams, Ed'Ricus
Warren County
6-08.00
(2.03m)
1
2
Lillie, Zach
Athens Christian
6-06.00
(1.98m)
1
3
Daniels, Demarcus
Turner County
6-00.00
(1.83m)
1
4
Benefield, Adrian
Charlton County
6-00.00
(1.83m)
1
5
Glover, LaBron
Claxton
5-10.00
(1.78m)
1
6
Williams, Jamar
Metter
5-10.00
(1.78m)
1
7
McMillian, Thomas
Commerce
5-10.00
(1.78m)
1
8
Gillis, Drew
Treutlen
5-10.00
(1.78m)
1
10
McWhorter, Demetrius
Athens Christian
5-08.00
(1.73m)
1
9
Trawick, Derrick
Georgia Military
5-08.00
(1.73m)
1
Mens Long Jump Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Glover, LaBron
Claxton
21-06.50
(6.57m)
nwi
1
2
Williams, Terry
Wheeler County
20-09.50
(6.34m)
nwi
1
3
Ramsey, Dekerrio
Commerce
20-06.25
(6.25m)
nwi
1
4
Jones, Sherrod
Lincoln County
20-02.00
(6.15m)
nwi
1
5
Walton, Jamir
Commerce
20-01.75
(6.14m)
nwi
1
6
Savage, Tyree
Charlton County
19-07.00
(5.97m)
nwi
1
7
Payne, Taylor
Georgia Military
19-06.50
(5.96m)
nwi
1
8
Benefield, Adrian
Charlton County
19-05.00
(5.92m)
nwi
1
9
Ruff, Patrell
Hancock Central
19-01.50
(5.83m)
nwi
1
10
McWhorter, Demetrius
Athens Christian
19-00.50
(5.80m)
nwi
1
11
Young, Javontate
Turner County
18-11.50
(5.78m)
nwi
1
12
Terrell, Marquez
Athens Academy
18-10.50
(5.75m)
nwi
1
13
Hoskins, Will
Metter
18-10.25
(5.75m)
nwi
1
14
Hagins, Shawn
Portal
18-09.25
(5.72m)
nwi
1
Mens Triple Jump Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Wilkerson, Kelsey
Claxton
44-00.75
(13.43m)
nwi
1
2
McWhorter, Demetrius
Athens Christian
43-01.00
(13.13m)
nwi
1
3
Williams, Demarcus
Turner County
42-11.50
(13.09m)
nwi
1
4
Love, Jeffery
Metter
42-11.00
(13.08m)
nwi
1
5
Glover, LaBron
Claxton
42-00.75
(12.82m)
nwi
1
6
Ramsey, Dekerrio
Commerce
41-08.50
(12.71m)
nwi
1
7
Chapman, Montavious
Wheeler County
41-05.50
(12.64m)
nwi
1
8
Walton, Jamir
Commerce
41-00.25
(12.50m)
nwi
1
9
Franklin, Jalen
Lincoln County
40-05.50
(12.33m)
nwi
1
10
Elder, Jeremy
Social Circle
39-01.00
(11.91m)
nwi
1
10
McGriff, Dedric
Lanier County
39-01.00
(11.91m)
nwi
1
12
Payne, Taylor
Georgia Military
38-11.00
(11.86m)
nwi
1
13
Brown, Cameron
Hancock Central
37-10.50
(11.54m)
nwi
1
Mens Pole Vault Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Toney, Skyler
Riverside Milita
11-06.00
(3.51m)
1
2
Cummings, Levi
Athens Christian
10-06.00
(3.20m)
1
3
Westbrook, Chaney
Athens Christian
10-06.00
(3.20m)
1
4
Simmons, Jacob
Savannah Christi
10-06.00
(3.20m)
1
5
Clarke, Connor
Tallulah Falls
10-00.00
(3.05m)
1
6
Horton, Ryan
Bryan County
10-00.00
(3.05m)
1
7
Minis, Trent
Bryan County
9-06.00
(2.90m)
1
8
Credeur, Evan
Claxton
9-06.00
(2.90m)
1
9
West, Jonathon
Charlton County
9-06.00
(2.90m)
1
10
Cole, Trey
Turner County
9-00.00
(2.74m)
1
11
High, Labrinte
Turner County
9-00.00
(2.74m)
1
Womens 100m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Freeman, Shambria
Hancock Central
13.06
nwi
1
2
Allen, Karesha
Hancock Central
13.08
nwi
1
3
Aycock, Kita
Georgia Military
13.22
nwi
1
3
Cordy, Yikeria
Johnson County
13.22
nwi
2
5
Newman, Sierra
Bryan County
13.37
nwi
2
6
Fabin, Shaliyah
Bryan County
13.51
nwi
2
6
Haynes, Dominiques
Lincoln County
13.51
nwi
1
8
Byrd, Brea
Athens Christian
13.58
nwi
1
9
Stubbins, Miesha
Turner County
13.62
nwi
2
10
Eady, Rodeshia
Irwin County
13.75
nwi
2
10
Wood, Lexie
Athens Christian
13.75
nwi
1
12
Franklin, Pashen
Clinch County
13.77
nwi
1
13
Hollis, Lakia
Treutlen
13.90
nwi
2
14
Parker, Mikki
Irwin County
14.15
nwi
2
15
Lacey, Taylor
Athens Academy
14.16
nwi
1
16
Campbell, Bethany
Prince Avenue Ch
14.21
nwi
2
Womens 200m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Freeman, Shambria
Hancock Central
26.73
nwi
1
2
Allen, Karesha
Hancock Central
27.15
nwi
1
3
Boatwright, Keyana
Jenkins County
27.18
nwi
1
4
Newman, Sierra
Bryan County
27.38
nwi
2
5
Wethington, Macayla
Athens Christian
27.56
nwi
2
6
Fabin, Shaliyah
Bryan County
27.66
nwi
2
7
Wood, Lexie
Athens Christian
27.76
nwi
2
8
Aycock, Kita
Georgia Military
28.06
nwi
1
9
Cordy, Yikeria
Johnson County
28.30
nwi
2
10
Jenkins, Dominique
Washington-Wilke
28.41
nwi
1
11
Franklin, Pashen
Clinch County
28.97
nwi
2
12
Butler, Odicie
Clinch County
29.02
nwi
2
12
Campbell, Bethany
Prince Avenue Ch
29.02
nwi
1
14
Stubbins, Miesha
Turner County
31.20
nwi
2
Womens 400m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Watson, Timberly
Jenkins County
59.12
2
2
Braughton, Natasha
Athens Christian
1:00.63
1
3
Williams, Qytia
Hancock Central
1:01.83
2
4
Osei, Nana
George Walton Co
1:02.57
1
5
Blount, Desiree
Twiggs County
1:03.77
2
6
Grizhebovskaya, Masha
Tallulah Falls
1:04.02
1
7
Myers, Shaquana
Emanuel County I
1:04.80
2
8
Geter, Caitlin
Wilkinson County
1:05.72
2
9
Mathis, Jasmine
Turner County
1:05.87
1
10
Gilbert, Molly
Athens Christian
1:06.12
2
11
Stile, Kiana
Bacon County
1:07.02
1
12
Deursen, Brianna Van
Claxton
1:07.69
1
13
Mack, Jadah
Johnson County
1:07.87
2
14
Brown, Shamike
Turner County
1:08.55
2
15
Fluellen, Jywanseia
Hancock Central
1:10.76
1
Womens 800m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jenkins, Destiny
Athens Christian
2:23.20
1
2
Howard, Tiffany
Bryan County
2:26.88
2
3
Acker, Bryanne
Athens Christian
2:28.00
1
4
Osei, Nana
George Walton Co
2:28.67
1
5
Souther, Katie
George Walton Co
2:30.02
2
6
Glover, Chrissy
Savannah Country
2:34.19
2
7
Smith, Madison
Turner County
2:40.80
2
8
Stile, Kiana
Bacon County
2:41.07
1
9
Moore, Caroline
Savannah Christi
2:45.54
2
10
Perez, Yesenia
Atkinson County
2:48.14
2
11
Taylor, Madison
Bacon County
2:49.35
2
12
Myers, Mindy
Bryan County
2:53.53
1
13
Fluellen, Sharvecia
Hancock Central
2:57.00
1
14
Murner, Keely
Georgia Military
2:59.91
1
15
Fluellen, Jywanseia
Hancock Central
3:03.25
1
16
Jones, Ryna
Washington-Wilke
3:03.79
2
Womens 1600m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Jenkins, Destiny
Athens Christian
5:22.41
1
2
Howard, Tiffany
Bryan County
5:31.92
1
3
Souther, Katie
George Walton Co
5:33.64
1
4
Glover, Chrissy
Savannah Country
5:33.86
1
5
Fair, Shannon
Aquinas
5:34.06
1
6
Gunther, Elizabeth
Athens Christian
5:41.13
1
7
Whatley, Sarah
Athens Academy
5:52.22
1
8
Norris, Meg
Savannah Christi
6:04.69
1
9
Lorenz, Abby
Savannah Country
6:06.09
1
10
Smith, Madison
Turner County
6:11.69
1
11
Perez, Yesenia
Atkinson County
6:16.41
1
12
Mitchell, Lila
Georgia Military
6:18.60
1
13
Fluellen, Shervecia
Hancock Central
6:42.22
1
14
Alitarawneh, Sydney
Bacon County
6:51.95
1
15
Shelton, Hannah
Lincoln County
7:17.00
1
16
Benitez, Karina
Atkinson County
7:41.00
1
Womens 3200m Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fair, Shannon
Aquinas
12:25.34
1
2
Gunther, Elizabeth
Athens Christian
13:04.98
1
3
Norris, Meg
Savannah Christi
13:19.06
1
4
LaBoon, Caroline
Athens Academy
13:24.68
1
5
Knoche, Eva
Calvary Baptist
13:26.82
1
6
Lorenz, Abby
Savannah Country
13:35.30
1
7
Howard, Sydney
Athens Christian
13:47.21
1
8
Hansford, Emily
Athens Academy
14:22.95
1
9
Matthews, Brett
Lincoln County
14:49.11
1
10
Mitchell, Lila
Georgia Military
15:01.87
1
11
Aguilar, Sally
Claxton
15:19.40
1
12
Gonzalez, Sara
Bacon County
15:50.49
1
13
Alitarawneh, Sydney
Bacon County
16:14.34
1
14
Calhoun, Kailey
Georgia Military
17:05.63
1
15
Barroso, Diana
Atkinson County
17:29.93
1
Womens 100m Hurdles Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Echols, Mary
Athens Christian
15.25
nwi
1
2
Osei, Dilys
George Walton Co
16.74
nwi
1
3
Mitchell, Madison
Athens Christian
16.94
nwi
1
4
Forrester, Zoey
Commerce
17.70
nwi
2
5
Greene, Meesha
Turner County
18.06
nwi
2
6
Holt, Lachelsecia
Hancock Central
18.51
nwi
1
7
Thompson, Alli
Bryan County
18.54
nwi
2
8
Jenkins, Dominique
Washington-Wilke
18.65
nwi
1
9
Pope, Tianna
Clinch County
19.25
nwi
2
10
Harden, Amanda
Jenkins County
19.44
nwi
2
11
Brooke, Kelsey
Washington-Wilke
19.97
nwi
2
12
Glover, Khaliyah
Turner County
20.27
nwi
2
13
Pierce, India
Treutlen
20.30
nwi
2
--
Moore, Kara
Bacon County
DQ
nwi
1
--
Wooden, Taylor
Georgia Military
DQ
nwi
1
Womens 300m Hurdles Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Echols, Mary
Athens Christian
49.26
1
2
Tolbert, Natwand
Clinch County
51.84
1
3
Williams, Lakeetra
Jenkins County
51.87
1
4
Nolley, Jamesha
Hancock Central
51.96
2
5
Mitchell, Madison
Athens Christian
52.24
2
6
Brown, Jenny
Georgia Military
52.61
1
7
Stephens, Shanterrica
Taliaferro Count
53.24
2
8
Pope, Tianna
Clinch County
53.86
2
9
Bussey, Dasha
Lincoln County
55.01
1
10
Thompson, Alli
Bryan County
55.10
2
11
Greene, Meesha
Turner County
55.23
1
12
Glover, Khaliyah
Turner County
57.56
2
13
Mason, Morgan
Athens Academy
58.43
2
14
Deursen, Brianna Van
Claxton
59.19
2
Womens 4x100m Relay Class A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Allen
,
Plamer
,
Holt
,
Freeman
Hancock Central
50.10
1
2
Byrd
,
Braughto
,
Wethingt
,
Echols
Athens Christian
51.05
2
3
Howard
,
Newman
,
Newman
,
Butler
Bryan County
51.09
2
4
Watson
,
Williams
,
Torrence
,
Boatwrig
Jenkins County
52.00
1
5
Tukes
,
Smith
,
Brown
,
Glover
Turner County
52.39
1
6
Barksdal
,
Wooden
,
Brown
,
Aycock
Georgia Military
52.75
2
7
Bussey
,
Haynes
,
Garnett
,
Hearst
Lincoln County
52.91
1
8
Downer
,
Gilbert
,
Acker
,
Mitchell
Athens Christian
53.03
2
9
Parker
,
Eady
,
Paulk
,
Johnson
Irwin County
53.14
2
10
Mack
,
Smith
,
Cordy
,
Brown
Johnson County
53.23
2
11
Forreste
,
Parkerso
,
Crumley
,
Hawkins
Commerce
53.55
1
12
Cook
,
Osei
,
Baynham
,
Smith
George Walton Co
53.85
2
--
Robinson
,
Andrews
,
Collins
,
Bryant
Irwin County
DQ
1
Womens 4x400m Relay Class A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Braughto
,
Acker
,
Jenkins
,
Echols
Athens Christian
4:03.93
1
2
Williams
,
Osei
,
Osei
,
Souther
George Walton Co
4:15.17
1
3
Byrd
,
Gilbert
,
Wood
,
Wethingt
Athens Christian
4:18.89
1
4
Howard
,
Newman
,
Newman
,
Butler
Bryan County
4:20.62
2
5
Williams
,
Holsey
,
Fluellen
,
Nolley
Hancock Central
4:26.71
2
6
Webb
,
Pierce
,
Blair
,
Burns
Treutlen
4:31.40
1
7
Pee
,
Block
,
Whatley
,
Mason
Athens Academy
4:31.88
2
8
Greene
,
Brown
,
Mathis
,
Smith
Turner County
4:34.63
1
9
Chafin
,
Jenkins
,
Brooke
,
Thomas
Washington-Wilke
4:37.07
2
10
Branch
,
Watson
,
Williams
,
Torrence
Jenkins County
4:37.46
1
11
Paulk
,
Eady
,
Bryant
,
Grant
Irwin County
4:42.79
2
12
Cole
,
Dawson
,
Kingry
,
Glover
Turner County
4:49.34
1
13
Murner
,
Chambers
,
Lebendig
,
Aycock
Georgia Military
4:56.93
2
--
Mikell
,
Lane
,
Mingle
,
Daniels
Portal
DQ
2
--
Fluellen
,
Freeman
,
Fleullen
,
Holt
Hancock Central
DQ
2
Womens Shot Put Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Owers, Torie
Athens Academy
49-04.50
(15.05m)
1
2
Cortez, Samantha
Athens Christian
37-03.25
(11.36m)
1
3
Gibbs, Mariah
Bacon County
36-03.50
(11.06m)
1
4
Tatum, Tiare
Washington-Wilke
34-10.75
(10.64m)
1
5
Atkism, Ivy
George Walton Co
32-08.50
(9.97m)
1
6
Walker, Alexis
Johnson County
31-09.75
(9.70m)
1
7
Kirk, Kytrice
Telfair County
30-08.50
(9.36m)
1
8
Evaristo, Claudia
Athens Academy
30-06.00
(9.30m)
1
9
Core, Catherine
Lanier County
30-02.25
(9.20m)
1
10
Boykins, Alexis
Metter
28-01.00
(8.56m)
1
11
Smith, Sharlica
Claxton
28-00.50
(8.55m)
1
12
Palmer, Ikiah
Hancock Central
27-10.75
(8.50m)
1
13
Woods, Sacrianna
Taliaferro Count
27-00.00
(8.23m)
1
14
Poole, Takeria
Georgia Military
26-08.50
(8.14m)
1
15
Boyce, Sara
Bryan County
26-00.00
(7.92m)
1
Womens Discus Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Owers, Torie
Athens Academy
145-03
(44.27m)
1
2
Cortez, Samantha
Athens Christian
123-09
(37.72m)
1
3
Tatum, Tiare
Washington-Wilke
100-00
(30.48m)
1
4
Perks, Kaylee
Bryan County
91-09
(27.97m)
1
5
Noggle, Grayson
Athens Christian
90-02
(27.48m)
1
6
Gibbs, Mariah
Bacon County
88-02
(26.87m)
1
7
Herring, Tanedra
Irwin County
85-03
(25.98m)
1
8
Cooper, Keyanna
Irwin County
83-11
(25.58m)
1
9
Hamilton, Tiaundra
Treutlen
83-10
(25.55m)
1
10
Evaristo, Claudia
Athens Academy
80-07
(24.56m)
1
10
Woods, Sacrianna
Taliaferro Count
80-07
(24.56m)
1
12
Peny, Allie
Bryan County
78-08
(23.98m)
1
13
Smith, Sharlica
Claxton
66-11
(20.40m)
1
14
Hawes, Alia
Lincoln County
64-09
(19.74m)
1
14
Kirk, Kytrice
Telfair County
64-09
(19.74m)
1
Womens High Jump Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Watson, Timberly
Jenkins County
5-02.00
(1.57m)
1
2
Wethington, Macayla
Athens Christian
5-00.00
(1.52m)
1
3
Pierce, India
Treutlen
4-10.00
(1.47m)
1
3
Palmer, Ikiah
Hancock Central
4-10.00
(1.47m)
1
5
Mather, Lily
Commerce
4-10.00
(1.47m)
1
6
Downer, Lexie
Athens Christian
4-10.00
(1.47m)
1
7
McClendon, Shantavious
Taliaferro Count
4-08.00
(1.42m)
1
10
Moore, Kara
Bacon County
4-06.00
(1.37m)
1
8
Geter, Caitlin
Wilkinson County
4-06.00
(1.37m)
1
9
Burns, Tasha
Treutlen
4-06.00
(1.37m)
1
11
Osei, Nana
George Walton Co
4-04.00
(1.32m)
1
12
Torrence, Preacharious
Jenkins County
4-04.00
(1.32m)
1
Womens Long Jump Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Newman, Sierra
Bryan County
16-07.50
(5.07m)
nwi
1
2
Holt, Lachelsecia
Hancock Central
16-06.75
(5.05m)
nwi
1
3
Boatwright, Keyana
Jenkins County
16-06.50
(5.04m)
nwi
1
4
Dawson, Keyanna
Turner County
16-02.00
(4.93m)
nwi
1
5
Mack, Jadah
Johnson County
16-01.00
(4.90m)
nwi
1
6
Geter, Caitlin
Wilkinson County
15-11.25
(4.86m)
nwi
1
7
Freeman, Shambria
Hancock Central
15-10.25
(4.83m)
nwi
1
8
Grizhebovskaya, Masha
Tallulah Falls
15-09.00
(4.80m)
nwi
1
9
Paulk, Kenyotta
Irwin County
15-00.50
(4.58m)
nwi
1
10
Barnes, Kayla
Social Circle
15-00.00
(4.57m)
nwi
1
11
Hawkins, Cameron
Commerce
14-11.75
(4.57m)
nwi
1
12
Downer, Lexie
Athens Christian
13-11.25
(4.25m)
nwi
1
13
Daniels, Shacamry
Portal
13-11.00
(4.24m)
nwi
1
14
Cole, Anna
Turner County
13-03.50
(4.05m)
nwi
1
Womens Triple Jump Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Howard, Tiffany
Bryan County
34-11.25
(10.65m)
nwi
1
2
Boatwright, Keyana
Jenkins County
34-10.25
(10.62m)
nwi
1
3
Myers, Shaquana
Emanuel County I
33-03.00
(10.13m)
nwi
1
4
Mack, Jadah
Johnson County
33-00.50
(10.07m)
nwi
1
5
Holsey, Jessica
Hancock Central
32-11.75
(10.05m)
nwi
1
6
Downer, Lexie
Athens Christian
32-02.50
(9.82m)
nwi
1
7
Greene, Meesha
Turner County
32-01.00
(9.78m)
nwi
1
8
Hawkins, Cameron
Commerce
31-10.25
(9.71m)
nwi
1
9
Moore, Kara
Bacon County
31-04.00
(9.55m)
nwi
1
10
Aycock, Kita
Georgia Military
31-00.50
(9.46m)
nwi
1
11
Taylor, Madison
Bacon County
30-09.00
(9.37m)
nwi
1
12
Glover, Khaliyah
Turner County
30-03.50
(9.23m)
nwi
1
13
Baynham, Emily
George Walton Co
29-11.50
(9.13m)
nwi
1
14
Nolley, Jamesha
Hancock Central
28-11.75
(8.83m)
nwi
1
Womens Pole Vault Class A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Byrd, Brea
Athens Christian
8-06.00
(2.59m)
1
2
Noggle, Mackenzie
Athens Christian
7-06.00
(2.29m)
1
3
Mullen, Madeleine
Athens Academy
7-00.00
(2.13m)
1
4
Grace, Morgan
Athens Academy
6-06.00
(1.98m)
1
--
Strauch, Kelsie
Savannah Christi
NH
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#georgia
#ghsa
#track
#field
#championships
#sectional
More news
2012 Results - Georgia GHSA Outdoor State Championships
405 shares:
Georgia Class 1 East Sectional Track and Field Championships
,
Aquinas High School Track & Field and Cross Country - Augusta, Georgia
,
Athens Academy Track & Field and Cross Country - Athens, Georgia
,
Athens Christian
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Washington-wilkes High School Track & Field and Cross Country - Washington, Georgia
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2019
20
2018
11
2017
6
2016
4
2015
1
2014
1
2013
2
2012
2
2009
1
Show 6 more
Hashtags
#georgia
#ghsa
#track
#field
#championships
#sectional
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!